تاريخ انتشار : 27 جولای 2011 تعداد بازديد : 1614

 بیعت حضرت علی (ع) با خلفاء ۲


قسمت دوم

سند دوم کتاب تاریخ یعقوبی نوشته ی احمد بن ابی یعقوب معروف به یعقوبی است این نویسنده در کتاب خویش پس از ذکر خارج کردن افرادی که پناهنده به خانه ی حضرت علی علیهم السلام شده بودند و در واقع قصد بیعت کردن با خلیفه اول را نداشتند آورده است << ایشان یکی پس از دیگری با ابابکر بیعت کردند ولی امیرالمومنین  علی علیهم السلام تا شش ماه و یا چهل روز بیعت نکرد . >> . . .

ای خوانندگان منصف حالا شما قضاوت کنید آیا در این بیعت که با آتش و زور ، تهدید شمشیر و سقط جنین پس از شش ماه و یا چهل روز و یا هفتاد و پنج روز صورت پذیرد علامتی از رضایت و دوستی می بینید یا اینکه سر تا سر نفرت و غضب و دشمنی را احساس می کنید و این بیعت را نشات گرفته از ظلم می دانید ؟

ابن ابی الحدید معتزلی حنفی نیز در کتاب خود پس از اینکه می نویسد حضرت علی علیهم السلام را به اجبار به نزد ابابکر آوردند از قول آن حضرت نقل می کند : <<من درباره ی خلافت از شما اولی ترم و شما در اینکه با من بیعت کنید از من اولی ترید .>>

خوانندگان محترم آیا احساس نارضایتی از جملات مولا علیهم السلام روشن نمی باشد . آیا امیرالمومنین علی علیهم السلام به اختیار با خلفاء بیعت کرده است که این شخص وهابی قصد دارد از این بیعت نقض عصمت ایشان را اثبات می کند ؟ البته عادتاعین همین روایت را در صحیح مسلم نیز می توانیم ببینیم .

اما در مورد قسمت دیگر شبهه که امام علی علیهم السلام پس از رسیدن به خلافت از خلفاء انتقاد نکرده و متذکر  حق خود نشده است این ادعا نیز گزافه ای بیش نیست . ما در جواب به یکی از خطبه های معروف نهج البلاغه به نام خطبه شقشقیه که خطبه سوم نهج البلاغه می باشد اشاره می کنیم . در این خطبه انتقادهای امام علی علیهم السلام از خلفای پیشین ذکر شده است ، ابن ابی الحدید معتزلی در کتاب شرح نهج البلاغه این خطبه را ذکر نموده است از دیگر بزرگان اهل سنت که این خطبه را در کتاب خویش آورده است و نسبت آن را به امام امیرالمونین علیهم السلام تایید کرده این جوری است که در کتاب تذکره الخواص این خطبه را نگاشته و برخی از ظرائف آن را شرح نموده است ما نیز در اینجا به قسمت هایی از آن اشاره می کنیم . . .

این مطلب ادامه دارد . . .    
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)