تاريخ انتشار : 11 آگوست 2011 تعداد بازديد : 1654

 بیعت حضرت علی با خلفاء ۵


ادامه مطلب شماره ۴

یکی دیگر از سوالاتی که در این مرحله باید به جواب آن بپردازیم درباره بدعت های خلفای قبل از حضرت علی علیهم السلام می باشد بدین عنوان که چرا امیرالمومنان علی علیهم السلام پس از رسیدن به خلافت این بدعت ها را اصلاح نفرمود ؟ بدعت هایی چون حذف جمله << حی علی خیرالعمل >> از اذان ها و اضافه کردن جمله <<الصلاه خیر من النوم >> به اذان ، تمام خواندن نماز های شکسته ، اقامه نماز تراویح و تحریم ازدواج موقت ، ممنوعیت تمتع در حج و . . . موارد متعددی که بعضی از انها را خود شبهه انداز ذکر نموده است .

در واقع او و بلکه جمیع اهل سنت چون نمی توانند منکر وجود این بدعت ها بشوند می خواهند ادعا کنند که حضرت علی علیهم السلام نیز با این اعمال و بدعت ها موافق بوده و این خود دلالت بر دوستی بین خلفاء و حضرت علی علیهم السلام می نماید . در اینجا برای این که به علت کار حضرت امیرالمومنین علی علیهم السلام

پی ببریم باید به یک روایت که در کتاب تهذیب شیخ الطائفه ابی جعفر طوسی که از کتب اربعه ماست به خوبی توجه کنیم .

حضرت صادق جعفر بن محمد علیهم السلام فرمودند : زمانی که امیر المومنین علی علیهم السلام وارد کوفه شدند به امام حسن مجتبی علیهم السلام امر فرمودند که در بین مردم ندا دهد که در ماه رمضان نماز جماعت (مستحبی ) در مساجد اقامه نمی شود . پس وقتی حضرت مجتبی علیهم السلام امر پدر را اطاعت کرده و فرمان ایشان را به مردم ابلاغ فرمودند مردم فریاد زدند وا عمرا وا عمرا حضرت علی علیهم السلام از فرزندشان پرسیدند این چه صدایی است ؟ ایشان عرض کردند : مردم با شنیدن دستور شما به فریاد در آمدند و به جهت اعتراض می گویند : واعمرا حضرت نیز فرمودند : به آنها بگویید مانند قبل نماز بخوانید و از دستور خویش صرف نظر کردند .

همان طور که ملاحظه فرمودید ، مردم آن قدر نسبت به بدعت های خلفاء خو گرفته و عادت کرده بودند که زمانی که حضرت علی علیهم السلام اراده فرمود یکی از این بدعت ها را ریشه کن کند نزدیک بود اصل  حکومت ضایع شده و مردم بر علیه حضرت شورش کنند . همان مردمی که در برابر پایمال شدن سنتهای اصیل رسول اکرم (ص) و سفارشات ایشان نسبت به وصایت امیرالمومنین علیهم السلام و توصیه های ایشان در مورد دختر و یگانه یادگار خویش و همچنین وصایای رسول اکرم (ص) در مورد فرزندان این دختر هیچگاه وا محمدا نگفته و گویا خاک مرده بر سرشان ریخته شده و زبانشان از تکلم باز مانده بود !! عجیب است که هیچ کس در برابر حمله به بیت حضرت زهرا سلام الله علیها آهی از دل برنکشید و اعتراض نکرد !!

این مطلب ادامه دارد . . .   
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)