تاريخ انتشار : 12 جولای 2011 تعداد بازديد : 3485

 ازدواج ام کلثوم با خلیف دوم ۳


ادامه مطلب ۲

(فاسر باهلک بقطع من اللیل و لا یلتفت منکم احد الا امر اتک…)

<<تو با اهل بیت خود شبانه از این دیار بیرون شو و از اهل خود هیچ کس جز آن زن کافرت که ان هم با قوم باید هلاک شود را وا مگذار >>  . . .

با توجه به این آیه دریافت می شود که فقط زن لوط با بدکاران بوده و دیگر افراد اهل بیت او جزء نجات یافتگان می باشند . در تکمیل این بحث می توان به روایت امام صادق علیهم السلام که در ان به اعجازی از امام امیر المومنین علیهم السلام پیرامون یک جنیه و تمثیل او به شکل ام کلثوم اشاره کرد و لذا ما به خاطر غرابت معنوی آن بر عموم افراد از ذکر آن خودداری می کنیم . از این روایت مشخص می شود که در حقیقت ازدواجی بین دختر امیرالمومنین علیهم السلام و خلیفه دوم صورت نگرفته است و حتی ممکن است گفته شود که آن ام کلثومی که در روایات کافی و . . . به تزویج عمر درآمده و پس از قتل او توسط حضرت مولا علیهم السلام از خانه عمر خارج شده همان جنیه بوده و امام طبق گمان مردم در آن مساله فقهی تکلم فرموده و در ان مساله ظاهر را بیان نموده اند . البته ناگفته نماند که درباره موضوع این ازدواج نظرات گوناگونی ارائه شده که به طور اجمال بدان اشاره می کنم . اول اینکه عده ای از محققین در اصل اینکه حضرت علی علیهم السلام دختری به نام ام کلثوم داشته باشند تردید کرده و ام کلثوم را کنیه حضرت سلام علیها می دانند و می گویند او نیز به ازدواج عبدالله بن جعفر درآمده است.

دوم اینکه آن ام کلثومی که خلیفه دوم درخواست ازدواج با او را داشت دختر خلیفه اول بوده نه دختر امام علی علیهم السلام و پس از ازدواج حضرت علی علیهم السلام با همسر ابابکر به منزل مولا رفته و همانند محمد بن ابابکر تحت تربیت آن حضرت قرار گرفته است و در اصطلاح ربیبه یعنی دختر همسر ایشان بوده است .

این مطلب ادامه دارد . . .
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)