تاريخ انتشار : 19 جولای 2011 تعداد بازديد : 1695

 ازدواج ام کلثوم با خلیفه ی دوم ۴


ادامه قسمت ۳

مطلب آخر اینکه مدعیان ازدواج ام کلثوم با عمر معتقدند که پس از عمر ، محمد بن جعفر و پس از او عون بن جعفر و سپس برادر سوم ایشان عبدالله بن جعفر با ایشان ازدواج کرده است . . . .

که این سخن از چند جهت مورد تردید است اولا دو برادر اول یعنی محمد و عون هر دو در زمان حیات عمر در جنگی به شهادت رسیدند پس امکان ندارد که پس از مرگ او وجود داشته و با ام کلثوم همسر وی ازدواج کنند و ثانیا عبدالله بن جعفر که برادر سوم بوده با زینب سلام علیها ازدواج کرده و معقول نیست که با خواهر زینب یعنی ام کلثوم نیز پیمان زناشویی ببندد زیرا همه می دانند که جمع بین اختین یعنی ازدواج همزمان با دو خواهر شرعا پذیرفته نیست و حرام است .

مولف کتاب الوهمی و الحقیقی فی سیرة عمربن الخطاب با تمسک به دو امر موضوع این ازدواج را از افسانه های باور نکردنی می داند . اول : چگونه ممکن است که حضرت علی علیهم السلام دختر خویش را به کسی تزویج کنند که بر اساس منابع معتبر شیعه و سنی مادر وی در حالی از دنیا رفته که بر ان مرد غضبناک و ساخط بوده است . دوم : همه می دانند پیامبر اکرم (ص) با وجود این که می فرمودند اگر مردی که دین و اخلاقش را می پسندید از شما دختر خواست او را رد نکنید خواستگاری عمر از حضرت زهرا سلام علیها

را رد کردند و در عرب قبیح است که کسی با وجود اینکه جواب رد از زنی شنیده است باز به خواستگاری دختری از خانواده ی او برود .

حال با وجود این همه تردید و نظرات مختلف ، در پایان بحث به عنوان خلاصه جواب گفته می شود که اولا با فرض چنین ازدواجی به هیچ عنوان نمی توان وجود محبت و دوستی بین اهلبیت علیهم السلام و خلفاء را اثبات نمود و چگونه می شود با این فرض به عصمت ائمه علیهم السلام خدشه وارد کرد ؟ و ثانیا در اصل وجود چنین تزویجی تردید وجود دارد .

پایان
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)