تاريخ انتشار : 25 ژوئن 2011 تعداد بازديد : 1781

 ارتباط اهلبیت با دستگاه خلافت۲


ادامه قسمت ۱

شما خواننده ی عزیز خوب توجه کردید که خلیفه ی دوم درباره ی رابطه بین اهلبیت پیامبر (ص) و دستگاه خلافت چگونه نظر داده و به اعتقاد او اهلبیت علیهم السلام که در راس ایشان امیر المومنین علی علیهم السلام وجود دارد اولی و دومی را دروغگو ، گنه کار فریبکار و خائن می دانسته اند . . .

همچنین در تایید این مطلب بخاری و مسلم در صحیحین به صراحت عدم وجود ارتباط حسنه بین اهلبیت علیهم السلام و دستگاه خلافت را متذکر شده اند ، آنجا که نوشته اند :

(فارسل الی ابی ابکر ان ائتنا و لا یاتنا احد معک کراهیت لمحضر عمر…)

یعنی علی علیهم السلام به دنبال اولی فرستاده و فرمود به نزد ما بیا و هیچکس را با خود نیاور و منظور او این بود که عمر به همراه او نیاید زیرا حضور او را دوست نداشت .

این قتیبه دینوری از علماء بزرگ سنی در کتاب معروف خویش الامامه و السیاسه درباره ی کیفیت بیعت حضرت علی بن ابیطالب علیهم السلام با خلیفه اول آورده است:

پس علی را به سمت ابابکر آوردند در حالیکه می فرمود : من بنده خدا و برادر رسول الله هستم به او گفته شد :

با ابابکر بیعت کن و در جواب فرمود : من از شما بر امر خلافت سزاوارترم . من با شما بیعت نمی کنم در حالیکه شما از من به بیعت کردن اولی ترید .

او در ادامه می نویسد : علی بن ابیطالب علیهم السلام دختر پیامبر را در حالی که سوار بر  چهار پایی بود شبها در مجالس انصار یعنی نزد مردم مدینه حاضر فرموده و از ایشان طلب یاری می کرد .

حال سوال اینجاست که آیا انسان در برابر دوست یاری می طلبد یا در مقابل دشمن ؟

این قتیبه سپس اشاره به حمله خلیفه دوم به خانه حضرت زهرا (سلام الله علیها) نموده و پس از ذکر خارج کردن امیر المومنین علیهم السلام از منزل اینگونه ادامه می دهد :

<<پس علی را به سمت ابابکر آوردند و به او دستور دادند که با ابابکر بیعت کن او در جواب فرمود :

اگر نکنم چه ؟ گفتند : به خدا قسم در این حال گردنت را خواهیم زد !! حضرت علی علیهم السلام نیز فرمودند :

پس شما بنده خدا و برادر رسول خدا را کشته اید . عمر نیز در جواب گفت : اما اینکه گفتی بنده ی خدا صحیح است ولی تو برادر رسول خدا نیستی >>

این جملات که به عنوان نمونه بیان شد از دو کتاب صحیح بخاری و صحیح مسلم که از معتبرترین کتب اهل سنت است نقل گردید و در همه آنها به صراحت وجود ارتباط حسنه بین اهلبیت علیهم السلام خصوصا امیرالمومنین علی علیهم السلام و دستگاه خلافت را انکار می کند .

این مطلب ادامه دارد . . .




همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)