تاريخ انتشار : 7 می 2011 تعداد بازديد : 23648

 زندگينامه حضرت فاطمه زهرا


شهادت دخت نبی اکرم ، همسر امامت حضرت فاطمه الزهرا بر کلیه مسلمانان جهان تسلیت باد

زندگينامه حضرت فاطمه زهرا

زندگينامه چهارده معصوم عليهم السلام

آية الله مظاهرى

اسم آن خانم، فاطمه است و براى آن بزرگوار هشت لقب ذكر كرده‏اند: صديقه، راضيه، مرضيه، زهرا، بتول، عذرا، مباركه و طاهره (۱) . از بعضى روايات استفاده مى‏شود كه زكيه و محدثه از القاب آن خانم است و كنيه او ام ابيها است. (۲)

عمر آن بزرگوار تقريبا هجده سال است. در روز جمعه بيستم جمادى الثانى سال دوم بعثت‏ به دنيا آمد (۳) و سال يازدهم از هجرت، سوم جمادى الثانى (۴) به دست گردانندگان سقيفه بنى ساعده شهيد شد.

شخصيت‏ حضرت زهرا را با اين بحث كوتاه نمى‏توان معرفى كرد و آنچه در اينجا آورده مى‏شود، قطره ه‏اى از درياى فضيلت آن صديقه شهيده است.

شخصيت اسلامى از دو راه يافت مى‏شود: از راه نسب و از راه حسب و فضايل نفسانى. شخصيت نسبى كه اسلام آن را پذيرفته است، تحت تاثير عوامل مختلفى است: قانون وراثت، تغذيه از راه مشروع، تاثير محيط، تاثير همسر و رفيق، اولاد صالح و غيره در تشكيل چنين شخصيتى نقش دارند. زهرا سلام الله عليها از نظر قانون وراثت، پدرى چون رسول گرامى دارد كه به گفته سعدى همه مراتب انسانيت را به كمالاتش پيموده است. همه تاريكى‏ها به جمالش روشن شده است و همه صفات او در انتهاى خوبى است:

بلغ العلى بكماله كشف الدجى بجماله حسنت جميع خصاله صلوا عليه و آله

مادرى چون خديجه دارد كه بايد گفت اسلام مرهون زحمات آن بزرگوار است. مادرى كه سه سال، مسلمانان محصور در شعب ابى طالب را اداره كرد و همه اموال خود را در اين راه خرج كرد. مادرى كه چندين سال در مكه با آن مصيبتهاى كمر شكن ساخت، و دوش بدوش رسول اكرم، اسلام را يارى فرمود و در اين راه سنگها به بدن مباركش فرود آمد، بى حرمتيها به او وارد شد، شماتتها در اين راه ديد و هرچه اين اتفاقات بيشتر مى‏شد، صبر و استقامت او زيادتر مى‏گشت.

 

 

 

 

و اما از نظر قانون تاثير غذا: مورخين نوشته‏ اند كه وقتى اراده حق تعالى به خلقت زهرا سلام الله عليها تعلق گرفت، پيامبر گرامى مامور شد كه چهل شبانه روز در كوه حرا به رياضت دينى پردازد. (۵)

حضرت خديجه در خانه خود، از مردم گوشه گرفته و به عبادت مشغول بود و پيامبر گرامى در كوه حرا، پس از آن مدت فرمان آمد كه پيامبر به خانه بازگردد. از عالم ملكوت براى آنان غذا آوردند. سپس نور زهرا به حضرت خديجه منتقل شد.

از نظر تاثير محيط، زهرا علاوه بر آنكه در دامن مادرى فداكار، با گذشت و با استقامت، و در دامن پدرى چون پيامبر گرامى پرورش يافت، محيط زندگى او محيط پر تلاطمى بود. مكه با آن مصيبتها و حوادث ناگوار، محيط پرورش او بود. در شعب ابى طالب با آن حوادثى زندگى كرد كه اميرالمومنين در نهج البلاغه آنجا را براى معاويه چنين توصيف مى‏كند: «شما ما را سه سال در ميان آفتاب زندانى كرديد، به طورى كه بچه‏ هاى ما از گرسنگى و تشنگى مردند، بزرگان ما پوست گذاردند، صداى آه و ناله زنها و بچه‏ ها بلند بود…» روشن است‏ بچه ‏اى كه در اين چنين محيطى پرورش يابد; مخصوصا اگر مربى ‏ چون پيامبر گرامى داشته باشد، استقامت او، صبر او و سعه صدر او زياد خواهد بود:

ناز پرورده تنعم نبرد راه به دوست عاشقى شيوه رندان بلاكش باشد

زهرا سلام الله عليها از نظر همسر و مصاحب، و از نظر اولاد صالح نيز، فوق العاده است. شوهرى چون اميرالمومنين دارد كه بيش از سيصد آيه از قرآن شريف درباره او نازل شده. (۶)

شوهرى كه از نظر تاريخ، قطعى است كه اسلام مرهون او است. شوهرى كه به اقرار خود اهل تسنن، عمر بيش از هفتاد مرتبه در مواقع مختلفه گفته: لولا على لهلك عمر. (۷)


فرزندانى چون حسن، حسين، زينب و كلثوم دارد كه اگر نبودند، قطعا اسلام نبود و به گفته امام حسين و على الاسلام السلام (۸) زهرا از نظر فرزند، ام الائمه است، سر مستودع است، مادر عصاره عالم خلقت، حضرت بقية الله عجل الله تعالى فرجه الشريف است.

و اما از نظر فضايل انسانيت، چه مى‏توان گفت در حق كسى كه پيامبر گرامى (ص) كرارا درباره‏اش فرموده است: ان الله اصطفيك و طهرك و اصطفيك على نساء العالمين. (۹)

همانا خداوند تو را برگزيده و پاكيزه و معصوم گردانيده و تو را بر همه زنها رجحان داده است.

اگر براى فضيلت زهرا چيزى جز سوره كوثر نبود، زهرا را بس بود كه بگويد نزد خداوند افضل و برتر از عالميانم.

انا اعطيناك الكوثر فصل لربك و انحر ان شانئك هو الابتر. (۱۰)

همانا كوثر را بر تو ارزانى داشتيم، پس براى پروردگارت نماز گزار و قربانى كن، به درستى كه بدخواه تو دنباله بريده است.

زهرا از نظر ايمان، راضيه و مرضيه است:

«يا ايتها النفس المطمئنة ارجعى الى ربك راضية مرضية فادخلى فى عبادى و ادخلى جنتي‏». (۱۱)

«اى نفس مطمئنه! – كه به مقام شهود رسيده‏ اى – بيا به سوى پروردگارت خشنود شده، و داخل در زمره بندگان من شو و داخل شو در بهشت من.» ما بايد بدانيم كه القاب چهارده معصوم، كنيه‏ هاى آنان و اسماء آنان بى سبب نيست. همه آنها سر دارد. معنى ندارد زهرا، صديقه; زكيه; طاهره; محدثه و … نباشد و به اين‏گونه لقبها متصف شود. اگر جبرئيل نيايد و با او محادثه نكند و به او محدثه بگويند، دروغ است: تعالى الله عما يقول غير العارفين فى حقهم، و معنى ندارد كسى محدثه باشد و ايمانش به مرتبه شهود نرسيده باشد.

زهرا از نظر علم داراى مصحف است.

از نظر روايات، كتابهايى نزد ائمه طاهرين است كه از جمله آن كتابها مصحف فاطمه سلام الله عليها است.

اين كتاب را ائمه به آن افتخار مى‏كرده‏ اند و مى‏گفتند: علم ما كان و يكون و ما هو كائن در آن است; و به خط اميرالمؤمنين و املاى حضرت زهرا سلام الله عليهما مى‏ باشد. (۱۲)

زهرا از نظر زهد

شبى كه زهرا به خانه اميرالمومنين مى‏رفت، اميرالمومنين فرش خانه‏ اش را از شن تهيه كرد و رسول اكرم جهازيه‏ اى براى زهرا سلام الله عليها تهيه فرمود كه همه آن جهازيه شصت و سه درهم مى‏شد.

جهازيه عبارت بود از:

۱- عبا ۲- مقنعه ۳- پيراهن ۴- حصير ۵- پرده ۶- لحاف ۷- دستك ۸- بالش ۹- آفتابه ۱۰- آب خورى ۱۱- كوزه ۱۲- كاسه ۱۳- آسياى دستى ۱۴- مشك آب ۱۵- حوله ۱۶- پوست گوسفند.

پيامبر گرامى چون جهازيه را ديد از چشمهاى مباركش اشك جارى شد و فرمود: «خدايا اين جهازيه را كه غالب آن از گل است مبارك كن!» (۱۳) زهرا به خانه شوهر مى‏رود و در وسط راه پيراهنى را كه از جمله جهازيه او است، به فقير مى‏دهد و با همان پيراهن كهنه ‏اى كه داشت‏به خانه اميرالمؤمنين رهسپار مى‏شود. (۱۴)

شب عروسى پايان گرفت و صبح، پيامبر گرامى به ديدن زهرا آمد و هديه آورد. هديه پيامبر گرامى اين بود: على فاطمة خدمت ما دون الباب و على على خدمت ما خلفه.

كارهاى داخل خانه براى فاطمه است و كارهاى خارج از خانه براى على.

زهرا از اين هديه، ازاين تقسيم كار به قدرى خشنود شد كه فرمود:

ما يعلم الا الله ما داخلنى من السرور (۱۵)

جز خداوند كسى نمى‏داند كه از اين تقسيم كار چقدر خشنودم.

عبادت زهرا

در روايات آمده است كه زهرا به قدرى روى پا ايستاد و عبادت كرد كه پاهاى او متورم شد (۱۶) امام حسن عليه السلام مى‏گويد، مادرم از اول شب تا صبح عبادت مى‏كرد و هرگاه از نماز فارغ مى‏شد، به ديگران دعا مى‏كرد. از او پرسيدم كه چرا به ما دعا نكرديد؟ فرمود: عزيز من اول ديگران، سپس ما – الجار ثم الدار. – (۱۷)

تسبيح حضرت زهرا سلام الله عليها بسيار با فضيلت است. امام صادق عليه السلام فرموده:

«تسبيح جدم زهرا سلام الله عليها نزد من از هزار ركعت نماز بهتر است‏» . (۱۸)

مى‏گويند: زهرا براى كمك، خادمه‏اى لازم داشت و گرفتن خادم و خادمه در آن زمان رايج و بلكه لازم بود. چون زهرا سلام الله عليها بر رسول الله وارد شد قبل از آنكه در اين مورد چيزى بگويد، پيامبر فرمود: زهرا جان مى‏خواهى چيزى به تو ياد دهم كه بهتر از دنيا و آنچه در آن است‏باشد؟ و تسبيح مشهور را به او ياد داد.

زهرا سلام الله عليها با خوشحالى تمام به خانه بازگشت و به اميرالمومنين عرض كرد با دعايى كه از پدرم صلوات الله عليه گرفته‏ام، خير دنيا نصيب من شده است.

سخاوت و ايثار زهرا

مفسرين شيعه و سنى اتفاق دارند كه روزى زهرا سلام الله عليها با اطرافيانش روزه بودند. در هنگام افطار فقيرى رسيد و از آنها چيزى خواست. زهرا، شوهرش، بچه‏ هايش و خادمه‏اش افطار خود را به آن گدا دادند. زهرا براى افطار روز بعد نانى تهيه كرد. يتيمى آمد، زهرا نان را به يتيم داد در مرتبه سوم نانى تهيه نمود اسيرى آمد و افطار خود را به او داد و بالاخره هر سه شب را بدون افطار صبح كرد و آيه شريفه نازل شد «و يطعمون الطعام على حبه مسكينا و يتيما و اسيرا. انما نطعمكم لوجه الله لا نريد منكم جزاءا و لا شكورا!» (۱۹) «و اطعام كردند طعامى را كه دوست داشتند به مسكين و يتيم و اسير جز اين نيست كه اين كار را فقط براى خدا مى‏كنيم و از شما جز او سپاسى نمى‏خواهيم‏» . (۲۰)

 

زندگينامه حضرت فاطمه زهرا
در خاتمه به تفسير كنيه و اسم ايشان مى‏پردازيم.

 

 


 

براى القاب زهرا، تفسيرها، تاويلها و گفتگوها چندان است كه در اين نوشته مجال بازگو كردن همه آن نيست فقط به طور فشرده به تفسير كنيه و اسم ايشان مى‏پردازيم.

زهرا را ام ابيها گفته‏اند و اين كنيه را كه افتخارى بر آن حضرت است، پيامبر گرامى به ايشان داده است. (۲۱)

ام ابيها به معناى «مادر پدرش‏» ; يعنى زهرا مادر پدر خويش است. اين كنيه معانى مختلفى دارد اما بهترين معنى همان است كه پيامبر (ص) به اين كنيه داد يعنى: «زهرا علت غايى جهان هستى است.» و اگر كسى ادعا كند كه واسطه فيض عالم هستى نيز هست، ادعاى او بدون دليل به گزاف نيست.

واما فاطمه، فاطمه را فاطمه گفته ‏اند و اين تسميه اسرارى دارد و همه آن اسرار از روايات بهره‏مند است:

۱- سميت فاطمة فاطمة لانها فطمت من الشر (۲۲)

فاطمه، فاطمه ناميده شده است; چرا كه از شر بريده و جدا است.

اين جمله اشاره به عصمت زهرا سلام الله عليها است; زيرا مسلما معصومه است و آيه «انما يريد الله ليذهب عنكم الرجس اهل البيت و يطهركم تطهيرا» (۲۳) درباره او است. (۲۴)

۲- سميت فاطمة لانها فطمت عن الطمث. (۲۵)

فاطمه را فاطمه گويد زيرا بريده است از خونى كه زنها مى‏ بينند. اين تفسير اشاره به طهارت ظاهرى زهرا سلام الله عليها است; زيرا از نظر روايات، چنانچه زهرا مطهره بود از نظر معنى، طاهره بود از خون حيض، نفاس و استحاضه.

۳- سميت فاطمة فاطمة لانها فطمت عن الخلق فاطمه را فاطمه گفتند، براى اينكه بريده شده بود از خلق.

اين تفسير اشاره به مقام فنا و لقاى زهراى مرضيه است. كسى كه در دل او هيچ كس جز خدا نبود دل او فقط مشغول به خدا است.

۴- سميت فاطمة فاطمة لان الخلق فطموا عن كنه معرفتها.

فاطمه، فاطمه نام گرفت; زيرا مردم از معرفت او بريده شده ‏اند و قدرت بر شناخت‏ حقيقت او ندارند و اين تفسير اشاره به همان مقامى دارد كه به واسطه آن مقام ام ابيها ناميده شده است.

۵- سميت فاطمة فاطمة لانها فطمت هى و شيعتها عن النار. (۲۶)

فاطمه را فاطمه گفتند; چون شيعيان خود را از آتش مى‏رهاند و نجات مى‏دهد. اين تفسير اشاره به شفاعت اوست.

۶- سميت فاطمة فاطمة لان اعدائها فطموا عن حبها

فاطمه را فاطمه گفتند، چون دشمنان او بريده مى‏شوند ازمحبت او، و روشن است كه كسى كه محبت اهل بيت را ندارد به رو در آتش انداخته مى‏شود.

در حق فاطمه چه توان گفت كه پيامبر گرامى صلى الله عليه و اله و سلم چون بر زهرا سلام الله عليها وارد مى‏شد يا زهرا سلام الله عليها بر او وارد مى‏شد، چهره زهرا سلام الله عليها و دست زهرا سلام الله عليها را مى‏بوسيد و او را استقبال مى‏كرد و به جاى خود مى‏نشانيد. (۲۷)

و مى‏ فرمود: من بوى بهشت را از سينه زهرا استشمام مى‏كنم، ولى همين زهرا سلام الله عليها به قدرى براى ديگران متواضع است كه وقتى اميرالمؤمنين عليه السلام از او اجاره مى‏خواهد كه كسانى بر خانه زهرا سلام الله عليها وارد شوند، زهرا با آنكه ازاين ملاقات سخت‏بيزار است; (۲۸) اما چون على عليه السلام مى‏خواهد آن بانوى متواضع درمقابل شوهر مى‏گويد: خانه، خانه تو و من هم كنيز تو هستم. (۲۹)

زنى مى‏آيد و از زهرا سلام الله عليها مساله‏اى سوال مى‏كند اما چون بيمارى فراموشى دارد، ده بار برمى‏گردد و مساله را سوال مى‏كند در بار دهم از زهرا سلام الله عليها عذر خواهى مى‏كند و زهرا در جواب مى‏فرمايد: «در هر بار، پروردگار عالم به من پاداشهاى زيادى عنايت مى‏كند پس تكرار سوال تو عذر ندارد» . (۳۰)

زهرا سلام الله عليها وقتى پدر بزرگوارش فضه خادمه را به او داد به دستور پدر كارهاى خانه را قسمت كرد: يك روز زهرا سلام الله عليها كارها را انجام مى‏داد و روز ديگر نوبت فضه بود. (۳۱)

نبايد فراموش شود و بانوان بايد بدانند كه زهرا سلام الله عليها و همه اهل بيت عليهم السلام سرمشق زندگى ما هستند، همه بايد از پيامبر گرامى و خاندان او سرمشق بگيرند.

قرآن چنين دستور مى‏دهد:

لقد كان لكم فى رسول الله اسوة حسنة لمن كان يرجوا الله و اليوم الاخر… (۳۲)

به تحقيق كه رسول خدا سرمشق است‏براى كسانى كه اميد به خدا و روز جزا دارند.

ما اگر سعادت دو جهان را بخواهيم بايد پيرو رسول اكرم و اهل بيت گرامى او باشيم. بانوان اسلامى وقتى به سعادت مى‏رسند كه در عفت، ايثار، فداكارى، مردم دارى، شوهر دارى، خانه دارى وتربيت اولاد، پيرو زهرا سلام الله عليها باشند.

صاحب وسايل الشيعه در جلد دوم وسايل قضيه‏اى از زهرا سلام الله عليها نقل مى‏كند كه همه مخصوصا بانوان اسلامى بايد به آن توجه داشته باشند.

مضمون همه روايات چنين است: « فضه خادمه در روزهاى آخر عمر زهرا، سلام الله عليها او را مهموم ومغموم يافت. علت را پرسيد زهرا گفت: «چون جنازه مرا بلند مى‏كنند حجم بدن من نمايان است و نامحرم حجم بدن مرا مى‏بيند.» فضه مى‏گويد شكل عمارى را براى زهرا رسم كردم و گفتم: در عجم رسم است افراد باشخصيت را در عمارى مى‏گذارند. زهرا شاد شد، تبسم نمود و وصيت كرد كه جنازه او را در عمارى بگذارند.

همه مى‏دانيم كه وصيت مؤكد كرد كه اميرالمؤمنين عليه السلام او را شب غسل دهد و كفن و دفن كند و كسى را هم خبر نكند. (۳۳)


پى‏نوشت‏ها:

۱- مناقب ج ۳، ص ۱۳۳ و ۱۳۳- بحار الانوار ج ۴۳ ص ۱۶

۲- مناقب ج ۳، ص ۱۳۳ و ۱۳۳- بحار الانوار ج ۴۳ ص ۱۶

۳- شيخ مفيد (ره) در حدائق الرياض، مصباح كفعمى (ره) ۴- دلائل الامة طبرى شيعى از امام صادق عليه السلام نقل كرده است.

۵- بحار الانوار ج ۶- بيت الاحزان محدث قمى (ره)، ص ۵

۶- خطيب بغدادى در تاريخ خود ج ۶ ص ۲۲۱ و ابن حجر در صواعق ص ۷۶، شبلنجى در نورالابصار ص ۷۳ از ابن عسكر از ابن عباس: در كتاب خداى تعالى براى هيچ فردى، آنقدر كه در فضيلت على عليه السلام نازل شده، آيه نازل نشده است.

۷- سنن بيهقى ج ۷ ص ۴۴۲، رياض النضره ج ۲ ص ۱۹۶

۸- مقتل خوارزمى ج ۱ ص ۱۸۴- لهوف ص ۲۰

۹- مناقب ابن شهر آشوب ج ۳- امالى صدوق سوره كوثر.

۱۰- سوره كوثر.

۱۱- فجر آيات ۲۷ تا ۳۰٫

۱۲- اصول كافى ج ۱ بصائر الدرجات.

۱۳- امالى شيخ طوسى / ۵ ج ۱، ص ۳۹

۱۴- صفورى شافعى در نزهة المجالس ج ۲ ص ۲۲۶٫

۱۵- قرب الاسناد – منتهى الامال ج ۱٫

۱۶- بحار ج ۴۳ ص ۸۴- منتهى الامال ص ۱۶۱٫

۱۷- كشف الغمه ج ۲ س ۲۵ و ۲۶- بحار ج ۴۳ ص ۸۱ و ۸۲٫

۱۸- وسائل الشيعه ج ۴ باب ۹ ص ۱۰۲۴٫

۱۹- سوره دهر/ (انسان) آيه ۷ و ۸٫

۲۰- امالى صدوق ص ۲۱۲- ۲۱۶- تفسير كشاف تاليف جار الله زمخشرى.

۲۱- مقاتل الطالبين، كشف الغمه

۲۲- مناقب ابن شهر آشوب ج ۳ ص ۲۳۰٫

۲۳- احزاب/۴۳٫

۲۴- سيوطى در المنثور ج ۵ ص ۱۹۸ زمخشرى در كشاف ج ۱ س ۱۹۳ و . . .

۲۵- مناقب ابن شهر آشوب ج ۳ ص ۳۳۰٫

۲۶- بحار الانوار ج ۱۰٫

۲۷- الامامة و السياسة ج ۱ ص ۱۴ علل الشرايع صدوق /۵٫

۲۸- ترمذى و ابن عبد ربه در عقد الفريد ج ۲ ص ۳ مناقب ابن شهر آشوب ج ۳٫

۲۹- علل الشرايع.

۳۰- بحار الانوار كتاب العلم.

۳۱- بحار ج ۴۳ ص ۲۸- بيت الاحزان ص ۲۰٫

۳۲- احزاب آيه‏۲۱٫

۳۳- روضه الواعظين.

 

 

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. فدایی آقا گفت:

  سلام خدا خیرتان بدهد سایت جالبی دارید . در رابطه با امام زمان مطلب بیشتر بگذارید این روزها زمینه سازی خیلی تاثیر داره .لینکتان کردم .خوشحال میشم لینکم کنید رفتم توی لینکدونی ولی صفحه حاوی لینک پیغام خطا میداد .

  لینک اینه .در رابطه با امام زمان و مسائل روز.naraghi313.blogfa.com.
  عنوان نراق تشنه لبیک یا مهدی.

 2. سلمان مومنی گفت:

  سلام
  زیبایی جملاتت را در جنگ نرم تبریک و امیدوارم مورد رضایت حضرت آقا قرار بگیره
  آقا حان تبادل لینک؟
  شما لینک شدید

 3. admin گفت:

  نقل قول: سلمان مومنی

  avatar
  سلام خدا خیرتان بدهد سایت جالبی دارید . در رابطه با امام زمان مطلب بیشتر بگذارید این روزها زمینه سازی خیلی تاثیر داره .لینکتان کردم .خوشحال میشم لینکم کنید رفتم توی لینکدونی ولی صفحه حاوی لینک پیغام خطا میداد .

  لینک اینه .در رابطه با امام زمان و مسائل روز.naraghi313.blogfa.com.
  عنوان نراق تشنه لبیک یا مهدی.

  با سلام
  لینکتان اضافه شد
  علت خطا : آدرس سایت ما را بدون www در وبلاگتان ثبت کردید از آنجایی که این سیستم به صورت خودکار می باشد ، در هنگام بازرسی وبلاگتان لینک سایت ما را پیدا نکرده است

 4. امین گفت:

  █████____████
  ___████__████_███
  __███____████__███
  __███_███___██__██
  __███__███████___███
  ___███_████████_████
  ███_██_███████__████
  _███_____████__████
  __██████_____█████
  ___███████__█████
  ______████ _██
  ______________██
  _______________█
  _████_________█
  __█████_______█
  ___████________█
  ____█████______█
  _________█______█
  _____███_█_█__█
  ____█████__█_█
  ___██████___█_____█████
  ____████____█___███_█████
  _____██____█__██____██████
  ______█___█_██_______████
  _________███__________██
  _________██____________█
  _________█
  ________█
  ____ سلام ممنون از وبلاگ پر محتوا و خوبتون زحمت کشیدید خدا قوت از مطالب وبلاگتون استفاده کردیم با نشانه های تفکر فراماسونری در جریان انحرافی به روزم همیشه موفق و ولایتمدار باشید یا علی التماس دعای ظهور http://www.andeshevabedare.blogfa.com

 5. XSPM2 گفت:

  تنها می توان گفت :
  فاطمه یعنی ولایت را سپر فاطمه یعنی که لعنت بر عمر
  با تشکر از مطالب جالب و ارزنده شما دوستان گرامی (خدامی علی دستجردی)

 6. سيد گفت:

  سلام سايت بسيار خوبي داريدپرمحتواوعالي بنده سال قبل ازاين سايت قالبي را دانلودكردم اما اخيراوقتي به ادامه مطلب مي روم قالب تغيير ميكند وتبديل به قالب ساده بلاگفا شده است ازشما دوستان عزيزخواهش دارم مراكمك كنيد

 7. گیلدا گفت:

  ععععععععععععععععععععاللللللللللللللللللللللللللللی ببببببببببببببببببببببببببببببببببببودددددد : 🙂

 8. زهرا گفت:

  سلام مطالب جالبی دارید ممنون زندگی فاطمه زهرابراماانسانهاالگوست بایددرس بگیریم (U)

 9. ناشناس گفت:

  🙂 خیلی عالی بود،ممنون از زحماتتون.

 10. نگین گفت:

  خخخخخخخخخخخیییییییییللللللللییییییییی عالی بود.مرسی 😀

 11. م ع ص و م ه گفت:

  خیلی خوب بود و قتی خوندم اشکام داشت خود به خود سرازیر می شود به هر حال ممنون از این سایتتون (U)

 12. zahra گفت:

  برای من خیلی خوب بودحضرت فاطمه الگوی خوب برای ماست

 13. zahra گفت:

  خیلی عالی بودممنونم

 14. صفیه گفت:

  🙂 دست شما مرسی,,,, عالی بود

 15. محمد گفت:

  سلام
  حرف نداشت. عالی………………. (H) 🙂 😀 (*) (F) (F) (Y)

 16. احمدعلی گفت:

  (N) (N) (N) (N)

 17. فاطمه گفت:

  ;-( خیلی عالی بودن خیلی ممنونم

 18. فاطمه گفت:

  ;-( سلام خیلی عالی بودن خیلی ممنونم