تاريخ انتشار : 24 سپتامبر 2010 تعداد بازديد : 3321

 موعظه های لقمان حکیم ۲(کنترل چشم)


اولین موعظه ی لقمان حکیم به پسرشان را برایتان گفتم(پست قبلی) که در مورد نماز بود و باید در حین نماز خضوع و خشوع را حفظ کرد .

دومین موعظه : <<و اذا کنت فی البیت غیر فحفظ عینک>> ((وقتی در بین مردم قرار می گیری ، در خانه ی غیر قرار می گیری چشمانت را کنترل کن ))  . . . خداوند متعال دو قدرت به انسان داده است . یک قدرت معمولی ، یک قدرت حقیقی  . قدرت معمولی همین است که ما داریم . مثلا قدرت معمولی چشم همین است که ما الان داریم می بینیم . اما قدرت واقعی چشم این نیست که شما اگر نگاه به یک پارچه کردید دیگر پشت آن را نتوانید ببینید . . . آیا قدرت واقعی چشم ما همین است ؟   ائمه می فرمایند قدرت چشم تو این نیست . تو قدرت چشمت آن قدر قوی و حساس است ، که می توانی مانند خیلی از اولیا الله ، شخص را که دیدی تمام ویژگی ها(کنه و بنه) آن را نگاه کنی . مانند آیت الله العظمی بروجردی . ( ایشان وارد مسجد شدند دیدند طرف به صورت خرس به طرف او می آید ، فرار کردند ) . یا مانند شیخ حسنعلی اصفهانی ، شیخ مرتضی انصاری و…. . ولی ما آن چشم را کور کردیم .آن چشم را نابود کردیم . یا سایر اعضاء بدن قدرتشان فرا تر از این حرف هاست . شیخ حسنعلی اصفهانی با دستشان بر روی چشم نابینا کشیدند( مانند عیس بن مریم) ،طرف بینا شد . یا مثل میرزا محمد حسین کشیکچی ( حمال بازار قناد ها ی اصفهان) دست طرف را گرفت و گفت چشمانت را ببند ، یک یاحسین بگو  و برو کربلا . آری . این است قدرت واقعی چشم و دست و پا و …. . ما قدرت واقعی خودمان را با گناه نابود کردیم . خودمان هم ضرر کردیم .با زدن حرف های بی مورد ، با زخم زبان زدن ، با شب نشینی های آن چنانی، با چشم چرانی ها. پس من فکر می کنم همین موعظه های لقمان حکیم برای ما بس باشد که ما را از این شب تار بیرون بیاورد . . . .


محمد رضا محمودیانهمچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. ارمیا ایرانی گفت:

  خدا قوت همسنگر

 2. نامه های باز گفت:

  با سلام

  این بار وبلاگ نامه های باز تیم فنز پرشین بلاگ با حمایت سایت پرشین بلاگ ، پنجمین دوره ازمسابقات نامه های باز را برگزار می کند .

  با توجه به نزدیک شدن به هفته دفاع مقدس و گرامیداشت یاد وخاطره ۸ سال دفاع مقدس از مرز و بوم کشور ایران توسط سربازان غیور ملت ایران ، این بار موضوع جشنواره ی نامه های باز نیز به این مهم اختصاص یافته است .

  موضوع این جشنواره : نامه ای به یک رزمنده

  نحوه ی شرکت در جشنواره

  وبلاگنویسان عزیز ، با نوشتن نامه ای به یک سرباز دفاع مقدس و قرار دادن این نامه در وبلاگ خود می توانید در این مسابقه شرکت نمایید .

  شما عزیزان میتوانید لینک نامه یا اصل نامه را به ایمیل دبیرخانه مسابقه به این آدرس ارسال نمایید :

  nameh.baz@gmail.com

  و یا در قسمت نظرات وبلاگ نامه های باز، لینک نامه ی خود را قرار دهید :

  http://nameh.persianblog.ir/

  همچنین شما میتوانید به صورت پی نوشت از سه نفر دوستان وبلاگی خود دعوت نمایید تا در این مسابقه شرکت نمایند .

  زمان برگزاری مسابقه از تاریخ ٣١/ شهریور / ١٣٨٩ و تا ١٠/ مهر /١٣٨٩ ادامه خواهد داشت.

 3. بچه های جماران گفت:

  سلام همسنگر ولایت مدار

  با مطلب درد دل با امام عصر (عجل الله تعالی غرجه الشریف) به روزم.

  دعا برای سلامتی آقای احسان پارسامهر (مدیریت سرویس پلاکفا) فراموش نشود.

  ضمنا اگر مایل باشید لوگوی ما در وبلاگ خود قرار دهید.

 4. ابراهیم گفت:

  سلام

  خداوند متعال خیانت چشم ها را می داند، امام صادق علیه السلام فرموده است، خیانت چشم آن است که به گونه ای نگاه کند که گویی نگاه نمی کند.