تاريخ انتشار : 1 اکتبر 2010 تعداد بازديد : 1689

 موعظه های لقمان حکیم (کنترل زبان ۱)


در مورد دو موعظه ی لقمان حکیم که در رابطه با نماز و کنترل چشم بود ، سخن گفتیم . اکنون می خواهم سومین موعظه ی لقمان که در مورد کنترل زبان است و خیلی از مردم گرفتار آنند را برای شما دوستان عزیز بیان کنم .

حضرت لقمان فرمود : << اذا کنت بین الناس فحفظ لسانک >> (( وقتی بین مردم قرار گرفتی ، زبانت را حفظ کن )) . . . . شما در جامعه ، در هر شغلی ، با هرکسی که در ارتباط باشید ، آن شخص از شما یک فهم جداگانه ای دارد . یک موقع شما یک حرفی می زنید که طرف یک چیز دیگری برداشت می کند ، آن وقت خر بیار و باقالی بار کن . ما هر چی می کشیم از دست زبانمان است . یک موقع یه جمله ای می گوییم که خدایی ناکرده با آبروی مردم بازی می شود .

پیغمبر اکرم به معراج رفته بودند . جبرئیل عرض کرد : یا رسول الله به این دیوار نگاه کنید . پیغمبر به دیوار نگاه کردند ، فرمودند چیزی در این دیوار نیست . جبرئیل فرمود کمی بیشتر نگاه کنید . پیغمبر به آن دیوار نگاه کردند ، یک وقت دیدند از وسط دیوار یه سوراخ کوچک ایجاد شد . از آن سوراخ کوچک ، یه شاخ بیرون آمد . بعد یه شاخ دیگر بیرون آمد . کم کم یه پوز گاو بیرون آمد . بعد گردنش اومد بیرون و بعد یه گاو سیاه و بسیار بزرگ و وحشتناک از همان یه سوراخ کوچک بیرون آمد . گاو آمد این طرف دیوار بعد خواست برود دوباره آن طرف دیوار ، هرکاری کرد که برود سر جاش ، نشد . پیغمبر به جبر ئیل فرمود : قصه چیست ؟ جبر ئیل فرمود : یا رسول الله برو به امتت بگو ، یکی از درس هایی که در معراج به ما دادند این بود که : این سوراخ ، سوراخ دهان آدمیزاده … گاهی وقتها یه حرف از دهن آدم بیرون میاد ، از یه گاو بزرگتره . ولی وقتی حرف از دهان آدم بیرون آمد ، دیگه اومده . نمی شه پس گرفت . چه جوری می تونی بگی من نگفتم . دیگه چه جوری می شود حلش کرد . آبی که ریخت ، ریخت . فلذا بحث پست های آینده ی من در مورد کنترل زبان است که در روز های آتی در مورد آن بحث خواهیم کرد .

محمد رضا محمودیان

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)