تاريخ انتشار : 22 اکتبر 2010 تعداد بازديد : 3081

 سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جمع مردم قم


رهبر معظم انقلاب اسلامی در میان استقبال پر شور و گسترده مردمی وارد شهر مقدس قم شدند. مردم قم رهبر انقلاب را همچون نگینی در بر گرفتند

\\"\\"

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر فرزانه انقلاب اسلامی صبح سه شنبه وارد شهر مقدس قم شده و در میان خیل امت خداجو، بصیر و همیشه در صحنه قم حضور یافتند.

سیل خروشان مردم قم و عاشقان ولایت در سالروز میلاد هشتمین اختر تابناك امامت و ولایت حضرت رضا (ع) گرداگرد رهبر و مقتدایشان همچون نگینی ارزشمند حلقه زده و استقبالی بی‌نظیر و استثنایی را به منصه ظهور رسانده‌اند.اقشار مختلف مردم از زن و مرد و پیر و جوان اشك شوق خود را نثار قدوم رهبر معظم انقلاب اسلامی ساخته‌اند و گام به گام ایشان را تا رسیدن به حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) همراهی می‌كنند.

 

شور و شوق استقبال از مقتدا و مراد امت اسلامى، در میان قمى‏هاى ولایى و عاشق خمینى و خامنه‏اى وصف ناشدنى است.
بر اساس این گزارش مردم ولایتمدار قم به اندازه‌ای در مسیر استقبال از رهبر فرزانه انقلاب تجمع كرده‌اند كه وسیله نقلیه ایشان به كندی در خیابان ۱۹ دی حركت كرده و بارها متوقف شده است.
امروز بار دیگر عش آل محمد (ص) به عطر دل‏انگیز حضور سلاله پاك نبوى معطر شده و مردم با شعور و فرهیخته قم، یك بار دیگر آمده‌اند تا حماسه‏ نهم دى را تكرار كنند و بی‌تردید حضور صمیمى و تاریخى مقام معظم رهبرى در كانون علم و اجتهاد، صحنه‌هایى از پیوند عمیق حوزویان و مراجع عظام تقلید، دانشگاهیان و اقشار مختلف مردم با ولى امر مسلمین جهان را به نمایش خواهد گذاشت.
رهبر معظم انقلاب اسلامی پس از طی مسیر استقبال در خیابان ۱۹ دی و چهارراه بازار، در میدان آستانه مورد استقبال جمعی از مسئولان و علمای حوزه علمیه قم قرار گرفته و در جوار بارگاه ملكوتی كریمه اهل بیت (س) به سخنرانی خواهند پرداخت.
گروه ها و دستجات مختلف مردم در قم در طول خیابان ۱۹ دی، تا حرم مطهر حضرت معصومه (س) به صورت پرشور و با شکوه حضور دارند و منتظر حضور رهبر انقلاب هستند تا ولایت پذیری و ایستادگی خود را به نمایش بگذارند.
شرکت کنندگان در طول مسیر استقبال با توزیع شیرینی و شربت و دود کردن اسپند و با فرستادن صلوات و سر دادن شعارهایی در حمایت از مقام معظم رهبری منتظر ورود ایشان به قم هستند.
در همین رابطه حجت الاسلام محمد حسن نبوی مسئول ستاد استقبال از مقام معظم رهبری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مقام معظم رهبری دقایقی دیگر وارد قم می شوند و پس از اتمام مراسم استقبال به زیارت حضرت معصومه کریمه اهل بیت خواهند رفت.
وی ادامه داد: مراسم سخنرانی رهبر معظم انقلاب در جمع اقشار مختلف مردم پس از زیارت ایشان از حضرت معصومه (س) در میدان آستانه این شهر برگزار می شود.
وی همچنین حضور اقشار مختلف مردم در مراسم استقبال از مقام معظم رهبری را بسیار باشکوه و حیرت انگیز توصیف کرد و گفت: این حضور چشم گیر مردم که از ساعت ها منتظر رویت چهره مبارک ولی امر مسلمین جهان هستند نشان دهنده عمق ولایت پذیری و پیروی از فرامین مقام معظم رهبری است.مراسم استقبال از مقام معظم رهبری از ورودی اتوبان قم – کاشان به سمت خیابان ۱۹ دی و میدان آستانه و حرم مطهر حضرت معصومه (س) برگزار شد.
بر اساس این گزارش خیل عظیم جمعیت به حدی بود که خودرو حامل مقام معظم رهبری مسیری که قرار بود حدود یک ربع طی شود را بیش از یک ساعت طی کرده است.
در حال حاضر مقام معظم رهبری وارد حرم مطهر شده اند و در حال زیارت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) هستند.
ولی امر مسلمین جهان دقایقی دیگر در حضور پرشور اقشار مختلف مردم، روحانیون، تشکل های مردمی و مذهبی حاضر می شوند و به ایراد سخن خواهند پرداخت.
تعداد زیادی از مراجع عظام تقلید، علما و فضلای حوزه برای استقبال از ولی امر مسلمین جهان در جایگاه ویژه این مراسم حضور یافتند.این مراسم در میدان آستانه جنب بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) در حال برگزاری است و تعداد قابل توجهی از مراجع عظام تقلید، علما، فضلا و اقشار مختلف مردم در آن حضور دارند و ولی امر مسلمین جهان در حال سخنرانی می باشند.
بر اساس این گزارش خیابانهای اطراف حرم مطهر مملو از جمعیتی است که ساعت ها در انتظار مقام معظم رهبری بودند و به محض حضور ایشان اتومبیل حامل معظم له را گلباران کردند.
انبوه جمعیت حاضر در مراسم استقبال از مقام معظم رهبری به حدی بود که اتومبیل ایشان چندین بار در مسیر راهپیمایی توقف کرده و به کندی به سمت حرم مطهر حرکت کرده بود.
مقام معظم رهبری پس ازپایان مراسم استقبال به زیارت بارگاه ملکوتی حضرت معصومه (س) رفت و پس از زیارت بارگاه ایشان به جمع آحاد مختلف مردم آمد و در حال سخنرانی می باشند.
در این مراسم رئیس مجلس شورای اسلامی، حضرات آیات مقتدایی، ری شهری، مصباح یزدی، حسینی بوشهری، اعضای جامعه مدرسین، نمایندگان بیوت مراجع و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری نیز حضور دارند.

حضرت آیت الله خامنه ای در این دیدار قم را شهر «علم و جهاد و بصیرت» خواندند و با اشاره به شکل گیری این شهر براساس حرکت جهادی توأم با بصیرت افزودند: قم همچنانکه در طول تاریخ خود، پایگاه عظیم معارف اهل بیت علیهم السلام بوده است در دوران معاصر هم به عنوان سرچشمه برترین معارف اسلامی و الهی، شرق و غرب دنیای اسلامی را از برکات «مجاهدت و بصیرت» علمای بزرگ خود بهره مند کرده است.
ایشان با یادآوری نقش حقیقتاً ماندگار مردم قم در مقطع حساس تاریخ معاصر ایران یعنی عاشورای سال ۴۲ و قیام ۱۵ خرداد افزودند: قمی ها در آن مقطع مهم با حمایت امام خمینی نهضت روحانیت را در جامعه جاری کردند همچنان که در سال ۵۶ نیز با بصیرت و هوشیاری عمق توطئه پیچیده رژیم ستمشاهی را در اهانت به امام بزرگوار درک کردند و با نثار خون جوانان خود پیشتاز گسترش نهضت اسلامی شدند و این شهر را به خاستگاه انقلاب بزرگ اسلامی تبدیل کردند.
رهبر انقلاب اسلامی مردم قم را مردمی با اخلاص، صادق، پرصفا و برخوردار از بصیرتی مثال زدنی دانستند و افزودند: اگر بیداری مردم قم نبود طرحهای خطرناک دشمنان برای این شهر مهم، ناکام نمی ماند.
حضرت آیت الله خامنه ای شهر مقدس قم را در پرتو بیداری مردم و وجود حوزه پربرکت علمیه این شهر، پایگاه بصیرت و جهاد نامیدند و خاطرنشان کردند: مردم قم قدر حوزه و روحانیت را می دانند و در تمامی ۳۲ سال اخیر حضور پربرکت خود را در میدانهای دفاع از اسلام و انقلاب نشان داده اند.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به حضور مراجع بزرگ و پربصیرت حوزه علمیه قم از زمان مرحوم آیت الله حائری تا دوران مرحوم آیت الله بروجردی و نیز مراجع بزرگ دوران اخیر از جمله آیات عظام گلپایگانی – اراکی، مرعشی و بهجت افزودند: امروز هم بحمدالله مراجع بزرگ و فضلای برجسته ای در حوزه علمیه قم وجود دارند که این حوزه را مایه برکت و مظهر مجاهدت ساخته اند.
ایشان شکل گیری انقلاب اسلامی از مذهبی ترین شهر کشور یعنی قم و نیز رهبری امام خمینی (ره) به عنوان یک فقیه و عالم عظیم الشأن را اثبات دینی بودن ماهیت و ذات انقلاب ملت ایران دانستند و افزودند: دشمنان انقلاب نیز با درک تأثیر دینی بودن انقلاب ایران، همه تلاش خود را برای ضربه زدن به این ماهیت سعادت بخش به کار گرفته اند.
حضرت آیت الله خامنه ای ضربه زدن به «دین» و «وفاداری مردم» را دو هدف اصلی زورگویان جهانی دانستند و خاطرنشان کردند: اگر عنصر دین نبود ممکن بود مسئولان انقلاب با گرفتن برخی امتیازات در مقابل دشمن کوتاه بیایند اما دین اسلام اجازه تسلیم در برابر ظالم را نمی دهد و عدالت و آزادی و معنویت و پیشرفت را به همراه می آورد. به همین علت مسئولان نظام تا کنون در مقابل استکبار کوتاه نیامده اند و از این به بعد نیز به برکت دین به مقابله با دشمنان اسلام و انقلاب ادامه خواهند داد.
ایشان با اشاره به توطئه های گوناگون جبهه استبداد بین الملل برای تضعیف و انکار حقایق دینی افزودند: ماجرای سلمان رشدی، برخی فیلمهای ضد دینی غربی، کاریکاتورهای موهن و قرآن سوزی از جمله تلاشهای ناکام دشمنان دین اسلام است ضمن اینکه در داخل کشور هم دنباله روهای آنان با اشاعه بی بند و باری، اباحی گری، عرفانهای کاذب و حرکات مشابه درصدد سست کردن عقاید دینی مردم به ویژه نسل جوان هستند.
حضرت آیت الله خامنه ای در همین زمینه اتکاء و تقویت نیروهای خود،‌ افزایش روزافزون بصیرت و اطمینان به وعده های الهی را «درس بزرگ امام راحل عظیم الشأن برای ملت ایران» دانستند و خاطرنشان کردند: امام به ما آموخت که اگر مؤمنانه ایستادگی و تدبیر کنید نصرت الهی، حتماً نصیب شما خواهد بود.
رهبر انقلاب اسلامی متزلزل کردن وفاداری مردم به نظام اسلامی را دومین هدف توطئه های دشمنان برشمردند و افزودند: علاوه بر عنصر دین، حضور و حمایت مستحکم مردم پشتوانه ایستادگی مسئولان نظام اسلام است و دشمن نیز به همین علت وفاداری مردم را نشانه رفته است.
حضرت آیت الله خامنه ای شایعه پراکنی برای مأیوس کردن مردم، ایجاد بدبینی نسبت به مسئولان به ویژه رؤسای قوا، بزرگنمایی ضعفهای کشور، و نادیده گرفتن پیشرفتها و اقدامات انجام شده را از جمله روشهای مخالفان نظام اسلامی برای ضربه زدن به اعتماد و وفاداری مردم دانستند.
ایشان تأکید کردند: همچنانکه در ۳۲ سال اخیر همه سرمایه گذاریها، طرحها و توطئه های دشمنان برای ضربه به دین و متزلزل کردن وفاداری مردم به شکست قطعی منجر شده است از این پس نیز، این گونه برنامه ریزیها و اقدامات،‌هیچ نتیجه ای برای دشمنان ملت و نظام به دنبال نخواهد آورد.
رهبر انقلاب اسلامی عکس العمل سرشار از بصیرت و سریع مردم در مقابل فتنه عاشورای سال گذشته را نمونه ای از ناکامیهای مستمر توطئه گران خواندند و خاطرنشان کردند: این واقعیات نشان می دهد که احساسات دینی مردم و معرفت و وفاداری آنان روز به روز عمیق تر شده است.
رهبر انقلاب اسلامی حضور ۴۰ میلیونی ملت در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری را رفراندومی ملی در ابراز وفاداری و اعتماد به نظام اسلامی خواندند و افزودند: دشمن عصبانی سعی کرد با فتنه گری آثار آن حضور ملی را خنثی کند اما مردم در مقابل فتنه نیز ایستادند و دشمن بار دیگر ناکام شد.
حضرت آیت الله خامنه ای پایداری و هوشیاری مردم در مقابل فتنه ۸۸ را موجب واکسینه شدن کشور و مردم در مقابل میکروبهای سیاسی و اجتماعی خواندند و تأکید کردند: فتنه پس از انتخابات برخلاف انتظار دشمن بصیرت ملت ایران را بیشتر کرده است.
رهبر انقلاب اسلامی در تشریح تاکتیکهای جبهه استکبار به ترویج «اسلام منهای روحانیت» اشاره کردند و افزودند: آنها تأثیر شگرف روحانیت را در حرکات مردم و بیداری ملت درک کرده اند به همین علت به دنبال ترویج اسلام منهای روحانیت هستند که باید هوشیارانه با این جهتگیری دشمنان مقابله کرد.
ایشان ترویج جدایی دین از سیاست و «اسلام منهای سیاست» را از دیگر تاکتیکهای استکبار خواندند و افزودند: نقشه راه و طرح کلی دشمن برای مقابله با نظام اسلامی، می تواند برای ما نیز یک نقشه راه ترسیم کند به گونه ای که هر مسئله ای که آماج حملات آنهاست باید مورد تأکید و تکیه ما قرار گیرد.
ایشان همچنین با اشاره به تشدید تحریمهای ایران افزودند: ملت و کشور ایران از اولین سالهای انقلاب مورد تحریم بوده اند و راه مقابله با آن را بلدند به همین علت تحریمهای اخیر نیز که با هدف تشدید فشار برروی مردم و جدا کردن آنها از نظام اسلامی طراحی شده بود همچنانکه مسئولان و مردم می گفتند و عملاً نیز ثابت شد نتوانست اثر قابل توجهی بر زندگی مردم بر جای بگذارد.
رهبر انقلاب اسلامی در همین زمینه تأکید کردند ملتی که دهه ۶۰ را با آن دشواریها و کمبودها تحمل کرده است امروز در پرتو پیشرفتهای عظیم، به آینده خود امید و اعتماد بیشتری دارد و به همین علت در مقابله با توطئه گران می ایستد.
حضرت آیت الله خامنه ای در بخش پایانی سخنان خود چند نکته اساسی را به عنوان ضروریات رفتار مردم و مسئولان مورد تأکید قرار دادند. وحدت کلمه ملی اولین نکته ای بود که ایشان در این بحث مطرح کردند.
حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: خواص و عوام باید وحدت ملی را کاملاً جدی بگیرند البته صرف حرف زدن از وحدت کافی نیست چرا که وحدت ملی شاخصهایی دارد که باید به آن پایبند بود.
همبستگی روزافزون «مردم و خواص» با قوای سه گانه به ویژه قوه مجریه دومین نکته مورد تأکید رهبری نظام بود.
تقویت ایمان دینی – تأمین نیازهای فکری جوانان و پاسخهای به روز به شبهات و سؤالات آنان نکته اساسی دیگری بود که حضرت آیت الله خامنه ای روحانیت و حوزه های علمیه را به آن توصیه مؤکد کردند.
تلاش روحانیان، روشنفکران و افراد آگاه برای معرفی «درست و شایسته روحانیت»، تلاش جوانان برای افزایش بصیرت و دشمن شناسی، ضرورت شتاب بیشتر حرکت خوب علمی کشور و اهتمام به رفع عوامل نارضایتی و حل مشکلات مردم از دیگر نکات اساسی سخنان رهبر انقلاب اسلامی بود.
ایشان در موضوع حل مشکلات مردم به مشکلات معیشتی، بیکاری، سامانه های اداری – منصوبان دستگاهها بخصوص منصوبان سطوح بالای دستگاهها و ضرورت هم افزایی و هماهنگی سازمانها اشاره کردند و افزودند: دستگاههایی مانند شهرداریها و نیروی انتظامی که ارتباط مستقیمی با مردم دارند می توانند با اقدامات خود مشکلات مردم را حل و یا برعکس نارضایتی ایجاد کنند بنابراین باید کاملاً به عملکرد خود، دقت و توجه داشته باشند.
رهبر انقلاب اسلامی در پایان سخنان خود با تشریح نگاه و حساسیت ویژه بین الملل به شهر قم افزودند: وجود بزرگترین و پرعظمت ترین حوزه علمیه جهان اسلام و قطبهای زیارتی و معنوی از جمله ظرفیتهای ملی و بین المللی قم است.
ایشان با اشاره به مشکلات و عقب ماندگیهای شهر قم خاطرنشان کردند: پس از انقلاب از جمله در سالهای اخیر کارهای فراوانی برای حل این مشکلات انجام شده است اما مشکلاتی نظیر آب شرب مردم قم هنوز به طور کامل حل نشده ضمن اینکه در زمینه های کشاورزی و صنایع دستی نیز مردم قم مشکلاتی دارند که باید با جدیت و کار مضاعف روند حل آنها شتاب محسوسی بگیرد.

 

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. amin گفت:

  سلام

  اگر به تبادل لینک علاقمند هستید در خدمتم.

  همایش نقطه رهایی

  http://hazratemah.pelakfa.com/

 2. سید گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید به شما رزمنده گرامی در عرصه جنگ نرم

  وبلاگ زیبایی و مفیدی دارید که خیلی استفاده کردم

  اگر مابل به تبادل لینک هستید خبرم کنید

 3. کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج گفت:

  تحولات روز افزونی كه در زمینه پیشرفت علوم و فنون در قرن های اخیر پدید آمده است باعث تفكرات فلسفی و سیاسی و اجتماعی در بین جوامع شده است باورهای دینی مردم را دچار شك و تردید نموده و از نظر شیعیان این مسأله مطرح است كه وظایف ما در زمان غیبت حضرت امام زمان چیست؟

  ادامه مطلب رادروبلاگ کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج مشاهده کنید.

  ادرس وبلاگ:http://alghadirkhormooj.blogfa.com/

  منتظر شما دوست عزیز هستم نظر فراموش نشه

  راستی اگر باتبادل کلیک موافقیدمارابنام”کانون فرهنگی هنری الغدیرخورموج”کلیک کنید بعدبه ما اطلاع دهید

  کانون فرهنگی هنری الغدیر خورموج

 4. شعیب ابن صالح گفت:

  بسم رب المطهر الارض

  السلام علی عبادی المخلَصین

  به روز هستیم با:

  /در محضر آیت الله بهجت رضوان الله/

  / صلوات با اخلاص ودعای فرج/