تاريخ انتشار : 21 سپتامبر 2010 تعداد بازديد : 2129

 موعظه های لقمان حکیم(خضوع و خشوع در نماز)


حضرت لقمان به پسرشان فرمودند : پسرم در طول عمرم چهارصد پیغمبر را درک کردم ، از این چهارصد پیغمبر چهار هزار حکمت را آموختم . از بین این چهار هزار حکمت چند تاشو می خواهم به تو هدیه کنم . اگر این چند موعظه را درک کنی مانند این است که چهار هزار حکمت را درک کردی .

اولین موعظه : << یا بنی اذا کنت لصلاة فحفظ قلبک >> (( وقتی در برابر حضرت پروردگار قرار گرفتی ، حضور قلبت را حفظ کن )) . .   در نماز باید خضوع و خشوع را حفظ کرد . نماز بدون توجه به خدا و خشوع فایده ای ندارد . روایتی از یکی از معصومین است که می فرمایند : طرف در دنیا هفتاد سال نماز خوانده است ، ولی در دفتر اعمال او فقط هفت رکعت یا ده رکعت یا بیست رکعت یا … نوشته اند . فریاد می کشد که من هفتاد سال نماز خوانده ام ، این پرونده مال من نیست . فرشتگان می گویند : نه . این پرونده مال تو است . تو هفتاد سال  (به تعبیر خودمون) دلا و راست شدی . نماز واقعی نخواندی . این هفتاد سال نمازتو را کلی زیر و رو کردیم تا هفت رکعتشو برایت ثبت کردیم .

پس باید حواسمان باشد که اگر نماز می خوانیم با اخلاص باشد . باید مواظب باشید که شیطان ما را گول نزند . همان طور که دزد سراغ اشیاء قیمتی می رود شیطان هم سراغ نماز و دین شما که با ارزش و قیمتی است می آید و چه مساله ای مهم تر از دین اخلاق .

میرزا جواد ملکی تبریزی در اسرار الصلاة خود نوشته اند : که طرف را من می شناختم که سی سال صف اول نماز ، نماز می خواند . یک روز دیر آمد و صف دوم نشست ، دید احساس ناراحتی دارد که چرا ما صف دوم نشستیم . بعد فهمید سی سال برای صف اول نماز می خوانده نه برای خدا . فلذا دوباره نماز های خود را از اول به جا آورد .

محمد رضا محمودیان

همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. zahra گفت:

    سلام مطلب جالبی بود استفاده کردم کاش بشه بهش عمل کرد ما که فقط دولا راست میشیم