تاريخ انتشار : 1 آگوست 2010 تعداد بازديد : 1565

 محمد نوری خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی درگذشت


محمد نوری خواننده پیشکسوت به دلیل بیماری و وخامت وضعیت جسمانی شنبه‌شب در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.

 

 

 

[تصویر: A0890992.jpg]

نوری حدود یک سال است که درگیر بیماری سخت و بدخیم شده و این برای چندمین بار در ۳ ماه گذشته است که در بیمارستان بستری وتحت درمان قرار گرفته است.

این هنرمند محبوب بیش از نیم قرن با صدای دلنشینش خاطرات خوشی را برای چندین نسل آفریده است.

این خواننده‌ی پیشكسوت متولد ۱۳۰۸ و فارغ‌التحصیل از هنرستان تئاتر، زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه تهران و مبانی تئاتر از دانشکده علوم اجتماعی بود.

او بیش از ۳۰۰ قطعه‌ی آوازی اجرا كرده است و با ترانه‌ی “گل مریم چشماتو واكن منو نگاه كن”، “شكوفه در شكوفه”، “چراغی در افق”، “در ماه ماندگار” و “وطن” …. به خوبی او را می‌شناسیم و تنها خواننده ایرانی است كه كار ترجمه و داستان‌نویسی هم داشته است و به گفته‌ی خودش در نگین، سخن، تكاپو، آدینه، دنیای سخن، سپید و سیاه ترجمه و حرف‌هایی داشته است كه مطرح كرده است و ترجمه‌های در سال‌های دور داشته است.او آواز را نزد باغچه‌بان و تئوری موسیقی را نزد سیروس شهردار و فریدون فرزانه – اساتید هنرستان عالی موسیقی – فرا گرفت و شیوه‌ی آواز خود را متاثر از اساتیدی چون حسین اصلانی، ناصر حسینی و محمد سریر می‌داند.

در دهه‌ی بیست “محمد نوری” در همین سال‌ها -سنین نوجوانی- با خواندن اشعار نوین کار خوانندگی را آغاز کرد.

او طی سال‌های بعد با تکیه به تحصیلات هنرستانی و دانشگاهی خود توانست هویت مستقلی به اندیشه و گرایش‌اش ببخشد.

محمد نوری در مصاحبه‌‌ای درباره‌ی راز ماندگاریش گفته بود: من هرگز خود را در اوج ندیده‌ام. با زیربنایی سست هم می‌توان به اوج رفت، ولی ماندن در قله، كار هر كس نیست، كار ما هم نیست، آن كه به‌سرعت اوج می‌گیرد، با همان سرعت سقوط می‌كند. رمز ماندگاری در همین است كه طوری باید به اوج رفت كه بی‌برگشت باشد.

اجرای ترانه‌های مختلف محلی آذری ، گیلکی، شیرازی و… او همچون “جان مریم”، “شالیزار”،”واسونک”،”جمعه بازار” و… به لحاظ احساس و لهجه در نهایت زیبایی و استادی است.

نوری علی‌رغم تمامی این توانایی‌ها و موقعیت‌های هنری هیچ‌گاه در پی مال‌اندوزی و بساز و بفروشی نرفت اما از سوی دیگر به لحاظ پای‌بندی به اخلاقیات و پرهیز از دروغ و فریب به جایگاه والایی در بین مخاطبان و در اجتماع دست یافت.

این چهره دوست داشتنی و متین چند سال پیش به‌عنوان چهره ماندگار موسیقی انتخاب و معرفی شد.

آلبوم‌های آوازهای سرزمین خورشید – جاودانه با عشق – شکوفه در شکوفه – چراغی در افق – در ماه باران – در شب سرد زمستانی – دلاویزترین و … برخی از آلبوم‌هایی هستند که با صدای محمد نوری در بازار موسیقی موجود می‌باشند.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


  1. محمد رضا گفت:

    خدواند متعال روحش را شاد گرداند