تاريخ انتشار : 11 جولای 2010 تعداد بازديد : 4812

 علل کم توجهی یا بی توجهی برخی جوانان به نماز


راستی چرا در میان نوجوانان برخی آنچنان که باید به نماز اهمیت نمی دهند ویا اینکه چرا بعضی از آنان ارتباط چندانی با نماز ندارند ویا عده ای از نوجوانان وجوانان در حالی که از خانواده ی مذهبی ومسلمان هستند نماز نمی خوانند؟این سوالی است که ما به دنبال علل وعوامل وپاسخ صحیح آن بوده نخست سعی داریم که عوامل آن را شناسایی نموده سپس راه حل ها را ارائه دهیم .

موضوع مزبور به عنوان یک سوال وموضوع تحقیق در میان عده ی کثیری از دانش آموزان دبیرستانی ودانش پژوهان مراکز پیش دانشگاهی ودانشجویان مطرح گردید تا بدون هیچ حدس وگمانی از طرف نگارنده علل را از بیان خودشان جویا شویم که در این صورت قضیه از ظن وگمان خارج وبه واقعیت عینی نزدیکتر گرددد.آنان در این نظر سنجی علل وعواملی را برشمرده اند که بسیار جالب توجه است لازم به ذکر است که برخی از این علل از درصد بالایی برخوردار بوده که اکثریت آن را بیان داشته اند و بعضی دیگر در حد متوسط و ضعیف مطرح شده اند.ما به ترتیب اهمیت آن عوامل وعلل را بر می شماریم سپس نحوه ی از بین بردن آنها ویا راه حل ها را با استمداد ز آیات و روایات با بضاعت اندک علمی ارائه خواهیم داد.

سستی وتنبلی

بعد از دو عامل مذکور علت دیگری که در ترک یا بی توجهی به نماز بیان شده است عنصر وعامل تنبلی است . غالباَ نوجوانان وجوانان به آسانی تن به فعالیت نمی دهند مگر در اموری که بیشتر جنبه ی احساسی و هیجانی داشته و یا در

اموری که با انگیزه وشناخت قبلی همراه باشد .برای فردی که چند سال است به سن تکلیف رسیده قدری مشکل است در هوای سرد زمستان آستین خود را بالا زند و با آب سرد وضو بگیرد و یا کفش و پوتین را از پایش در آورد و مسح نماید به همین خاطر گاهی از نماز خواندن طفره میرود ویا برای او دشوار است. که خواب نوشین صبحگاهی بزند ونمازش را بخواند … .

هر چند که برخی نو جوانان این عمل را در موضوع مورد بحث مهم شمرده اند واما به نظر میرسد که این علت نمیتواند به عنوان یک عامل مستقل وبلکه یک علت به حساب آید چون بعدها خواهیم گفت که تنبلی خود معلول علل دیگری

می باشد.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)