تاريخ انتشار : 22 جولای 2010 تعداد بازديد : 1548

 سی‌ام تیر، سالروز شهادت سرلشکر خلبان عباس دوران


سی‌ام تیر، سالروز شهادت سرلشکر خلبان عباس دوران

سرلشکر خلبان عباس دوران

عباس دوران، سی ‌ام مهر ماه سال ۱۳۲۹ در شیراز به دنیا آمد. وی پس از اخذ دیپلم متوسطه در آزمون ورودی دانشكده خلبانی شركت كرد و با اتمام تحصیل در دانشكده، برای گذراندن دوره تخصصی پرواز به آمریكا اعزام و پس از بازگشت در پایگاه هوایی شیراز مشغول به كار شد.

با آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران رژیم بعث عراق علیه ایران، عباس دوران همانند سایر خلبانان نیروی هوایی وارد جبهه‌های جنگ شد.

پس از شكست نیروهای صدام از عملیات ثامن الائمه به بعد جایگاه سیاسی دشمن در جهان متزلزل شد و عملیات رمضان درحال شكل‌گیری و انجام بود كه قرار شد كنفرانس سران غیرمتعهدها در بغداد برگزار شود و صدام رئیس اجلاس باشد.

در همان روزها هنوز نیروهای ارتش متجاوز صدام بخش‌هایی از خاك كشورمان را در اشغال خود داشتند و سیاست جمهوری اسلامی ایران، بی‌اثرنمودن اجلاس بود.

ایران در اولین گام اجلاس را تحریم كرد و با توجه به اهمیت فوق‌العاده موضوع، شش تن از برجسته‌ترین خلبانان نیروی هوایی و سه فروند هواپیمای فانتوم برای مأموریت در نظر گرفته شدند تا ناتوانی دولت صدام در تأمین امنیت آسمان بغداد و اجلاس را نشان دهند.

دو فروند فانتوم نقش اصلی اجرای ماموریت را بر عهده داشتند و هواپیمای سوم برای ادامه عملیات در صورت بروز هر گونه اشكال پیش‌بینی شد. ساعت۵:۳۰ صبح سی‌ام تیر مأموریت آغاز شد و فانتوم شماره یك (جنگنده سرهنگ دوران و منصور كاظمیان) رهبری گروه پرواز را بر عهده داشت. حركت گروه پرواز از شرق بغداد به جنوب شرق آن شهر و سپس «پالایشگاه الدوره» پیش‌بینی شده بود.

عبور از دیوار آتش اطراف بغداد با تدبیر خلبانان ایرانی به سهولت انجام و مواضع مطابق با برنامه بمباران شدند. اما فانتوم رهبر گروه مورد اصابت موشك قرار گرفت و به شدت در حال سوختن بود. عباس دوران به سرعت دستگیره صندلی پران همرزم خود- امیر آزاده سرتیپ كاظمیان- را كشید تا از آتش نجات یابد و خود شجاعانه عملیات استشهادی انجام داد.

خلبان عباس دوران فانتوم در حال انفجار خود را به مواضع استراتژیك و مهمی در بغداد كوبید و خود به شهادت رسید.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)