تاريخ انتشار : 13 جولای 2010 تعداد بازديد : 1271

 انتقادی برای اخبار شبکه ی چهار


انتقادی برای اخبار شبکه ی چهار

ما مردم کنج کاوی هستیم که علاوه بر آن دارای منابع محدودی هستیم و بهترین منابع ما که بسیار فراگیر هستند رسانه ها اند که عمومی ترین آن ها تلویزیون است وپر مخاطب ترین برنامه ها نیز اخبار هستند اما مردم انتظاردارند که این اخبار با منابعی مطمئن ،ویرایش شده وهمچنین صحیح باشند وبرای اطمینان از صحت آن از کارشناسانی ماهر ومتخصص کمک بگیرند . حال اینکه در اخبار علمی فرهنگی شبکه ی چهار سیما که تنها اخباراختصاص داده شده به مطالب علمی است وباید خبرها پس ازتایید کارشناسان متخصص وصحت کامل منتشر شود . اما در ظاهربعضی ازاین اخبار کاملا بدون نظارت بوده و هیچ گونه ارزش علمی نداشته وهر کسی که کمترین اطلاعات ودانشی در مورد این موضوعات داشته باشد متوجه اشتباهات آشکار آن مطالب میشود که این اشتباهات گاهی اوقات کل مطالب را به اشتباه به اطلاع مردم می رساند. برای مثال می توان خبر دیده شدن جسمی توسط تلسکوپ هابل که این جسم باسرعتی چند برابر سرعت نور حرکت میکند وبه سمت ما می آید را نام برد. که چند وقت پیش این خبر توسط اخبار علمی فرهنگی شبکه ی چهارپخش شد.

اشتباهات خبر:

اگر بیشتر به این خبرتوجه کنید متوجه می شویدکه کل خبراشتباه است چرا که در خبر گفته اند سرعت جسم چند برابر نور بوده ودر چنین حالتی به دلیل این که تلسکوپ هابل پرتوهای نور راتجزیه وتحلیل می کند وهمچنین فقط  امواج رادیویی  سرعتی بیش از سرعت نور دارند که  بسیار کم انرژی هستند وبرای حرکت در مسیرهای طولانی فضا مناسب نیستند که به دلیل نا مناسب بودنشان از آن ها استفاده نمی شود پس بهترین گزینه برای استفاده در تلسکوپ هابل همان نور است که  اما در اخبار صحبت در مورد حرکت جسم با سرعتی بیش از سرعت نور است .(چگونه چنین چیزی ممکن است؟)

در هیچ صورتی چنین گفته ای صحیح نمی باشد ،برای مثال بهتر میتوان نوری که از جسم منتشر می شود رابه یک لاکپشت نسبت داد وخود جسم را نیز به یک خرگوش که هر دو آنها با آخرین سرعت خود به سمت یک مقصد حرکت می کنند . حال با این مثال به راحتی میتوان فهمید که خرگوش (جسم ) زود تر از لاکپشت (نور جسم) به ما می رسند یعنی بعداز این که جسم به ما برخورد کرد ویا ازکنار ما حرکت کرد مدتی بعد می توانیم آن جسم را ببینیم  .

درنتیجه تلسکوپ هابل چنین جسمی را شناسایی نکرده واین خبر اشتباه بوده ودر واقع اخبار شبکه ی چهار گاهی اوقات خبر های بی پایه واساس را به مردم تحویل میدهد.  حال ما ازاین شبکه انتظار داریم که درمورد این مطلب توضیحات بیشتری بدهند ویا تصحیح شده ی مطالب خود را اعلام کنند .

ازخوانندگان این مطلب نیز تقاضا داریم  که نظرات و انتقادات خود را برای ما بنویسند.
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)