تاريخ انتشار : 27 می 2010 تعداد بازديد : 4819

 شهید بهشتی


شهید بهشتی ؛ اسلام‌شناس مصلح

هفتم تیرماه هرسال یاد آور شهادت مظلومانه شهید بهشتی و ۷۲ تن از بزرگواران دیگر است كه به طرز وحشیانه‌ای توسط منافقان كوردل به شهادت رسیدند.

در این مقاله ضمن مرور نحوه شهادت این بزرگوران، نگاهی گذرا به زندگی شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و فعالیت‌های وی شده است

 

* تأسیس حزب جمهوری اسلامی

 یك هفته پس از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در ۳۰بهمن ۵۷ جمعی از وفاداران انقلاب اسلامی و یاران لایق و صادق امام(ره) كه همه آنها از چهره‌های شناخته انقلاب بودند و مبارزات طولانی علیه طاغوت داشتند با فكر ایجاد تشكل اسلامی توانستند موجودیت حزب جمهوری اسلامی را اعلام كنند كه دكتر بهشتی از چهره‌های درخشان فكری و سیاسی این حزب بود.

وی بواسطه عظمت روح و آگاهی و بینش سیاسی كه داشت، توانست خیلی زود بر لزوم تشكیلات حزبی برای مصون ماندن انقلاب از انحراف و توقف ضربه‌های خوفناك و مهلك دشمنان واقف شود. بهشتی هم مرد عمل بود و هم مرد گفتار وسخن. وی به دنبال اصلاح جامعه بود.

نقشی كه بهشتی در ایجاد ائتلاف سازمان‌های اصیل اسلامی، معرفی نمایندگان مجلس خبرگان و تدوین قانون اساسی بویژه اصول مربوط به ولایت فقیه داشت مهم و حیاتی بود. سرانجام اینكه بهشتی فردی بود كه خطرناك‌ترین آفت انقلاب یعنی لیبرالیسم و جریان نفاق را رسوا كرد و پرچمداران آن‌را مفتضح ساخت.

* حادثه هفتم تیر

در هفتم تیر سال ۱۳۶۰، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، هیئت دولت و … به تدریج در سالن اجتماعات دفتر مركزی حزب جمهوری اسلامی ایران واقع در سرچشمه تهران حضور یافتند. پس از پایان قرائت قرآن كریم، آیت‌الله بهشتی درباره تورم آغاز سخن نمود. عده‌ای از اعضاء خواسته بودند كه راجع به انتخابات ریاست جمهوری نیز صحبت شود. دكتر بهشتی سخنانش را با این جملات آغاز كرد:

  «ما بار دیگر نباید اجازه دهیم، استعمارگران برای ما مهره‌سازی كنند و سرنوشت مردم ما را به بازی بگیرند. تلاش كنیم كسانی را كه متعهد به مكتب هستند و سرنوشت مردم را به بازی نمی‌گیرند، انتخاب شوند.» این كلمات كه از لبان حقگوی ایشان بیرون تراوید كه ناگهان برقی جهید و نوری خیره‌كننده و صدایی مهیب برخاست. زمین تكان سختی خورد و دیوارها به شدّت لرزید. در كمتر از ثانیه‌ای از سالن جز تلی از خاك چیزی باقی نماند. بیش از هفتاد تن از بهترین عزیزان انقلاب زیر خروارها خاك مدفون شدند و روح فرزندان رشید اسلام و معلمان بزرگ شهادت و ایثار در ملكوت اعلی به پرواز درآمد. عامل بمب‌گذاری كه از منافق نفوذی و جزء نیروهای خدماتی حزب بود پس از انفجار به فرانسه گریخت.

* مروری بر زندگی شهید بهشتی

آیت‌الله دكتر سیًدمحمّد حسینی بهشتی، در سال ۱۳۰۷، در محلة لومبان اصفهان به دنیا آمد. وی به خاطر علاقه شدیدی كه به علوم اسلامی داشت به حوزه علمیه اصفهان وارد شد و دروس دینی را تا اواخر سطوح عالیه در همان حوزه خواند و سپس راهی حوزه علمیه قم گردید. آیت‌الله بهشتی در حوزه قم پس از طی یك سلسله آموزش‌ها و استفاده از محضر اساتید و مراجع، بویژه از دروس خارج فقه و اصول امام(ره) و آیت‌الله داماد و آیت‌الله العظمی بروجردی، توانست به درجه اجتهاد برسد.

شهید بهشتی همزمان با دروس حوزه، دوره لیسانس دانشكده الهیات و معارف اسلامی و دوره دكترای این دانشكده را به پایان برساند. ایشان علاوه بر تدریس در دبیرستان‌ها(قم )، دبیرستان دین و دانش قم را پایه‌ریزی كرد. از جمله خدمات فرهنگی ارزنده این شهید، می‌توان از ایجاد امكانات آموزش زبان و علوم روز برای فضلای حوزه علمهة قم نام برد. همچنین كانون اسلامی دانش‌آموزان و فرهنگیان قم را پایه‌گذاری كرد. شهید بهشتی در سال ۱۳۴۲، مدرسه علمیّه حقانی را تأسیس كرد و به كمك جمعی از فضلای حوزه اقدام به تشكیل گروه تحقیقاتی پیرامون حكومت در اسلام نمود.

 شهید بهشتی پس از آنكه به آلمان عزیمت كرد توانست در آنجا علاوه بر یك سلسله آموزش‌ها و حركت‌ها كه به طور طبیعی ناشی از اصالت فكری و عمق مغز ایدئولوژیك وی بود، به بنیانگذاری گروه فارسی زبان در انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا اقدام كرد. كنفرانس‌های آموزشی و آگاهی‌دهنده‌ای را كه از سال ۱۳۴۴ تا ۱۳۴۹، در مجامع دانشگاهی و كلیسایی آلمان برگزار می‌كرد، از جمله اصیل‌ترین فعالیت‌های اسلامی وی به حساب می‌آید.

شهید بهشتی در سال ۱۳۴۹، به تهران بازگشت و جلسات تفسیر قرآن را ایجاد كرد و با همكاری شهید دكتر باهنر و دیگران مشغول تهیه كتاب تعلیمات دینی شدند. در آذرماه ۱۳۵۷، تلاش گسترده‌ای جهت ایجاد روحانیت مبارز تهران به اتفاق شهید استاد مطهری و شهید دكتر محمد مفتح و آیات عظام مهدوی كنی و امامی كاشانی آغاز كرد و جمعی دیگر از علمای مبارز در سراسر ایران به عنوان یك هسته اساسی از آن حمایت نمودند و سرانجام جامعه روحانیت مبارز را تأسیس كردند و آیات عظام سیّدعلی خامنه‌ای، مشكینی، ربانی املشی، طبسی و هاشمی‌نژاد نیز به آن پیوستند.

  آیت‌الله بهشتی، علاوه بر تسلط به زبان‌های آلمانی و انگلیسی بر ادبیات فارسی، عربی، منطق، فلسفه و تفسیر با بهره‌گیری از درس خارج فقه و اصول مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی و امام خمینی(ره) و مرحوم آیت‌الله داماد در این دو رشته صاحب‌نظر شد و اهل نظر، او را یكی از والاترین اسلام‌شناسان معاصر می‌دانند.

  زندگی وی سرشار از مبارزه با دشمنان اسلام بود. به طور مثال، هنگامی كه حزب توده با تشكیلات قوی در صحنه سیاست كشور حضور داشت، شهید بهشتی علاوه بر فعالیت‌های ایدئولوژیك، در بالا بردن سطح روحیة جوانان سخنرانی‌های بسیار كرد و در برابر ایادی حزب توده، قد علم كرد و با افكار انحرافی آن‌ها به مبارزه پرداخت.

طی سال‌های ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۲، در دفاع از حكومت ملی دكتر مصدق به همراه روحانیت مبارزه از چهره‌های فعّال و كارسازی بود كه در به راه انداختن تظاهرات ضدّرژیم در اصفهان نقش مهمی داشت. مبارزات وی به دور از هرگونه جنجال و تبلیغات انجام می‌گرفت.

بهشتی تنها مرد علم و بیان و قلم نبود، بلكه در میدان مبارزه نیز مردانه جنگید. بویژه از آغاز قیام امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۱، به همكاری با جمعیت‌های مؤتلفه اسلامی برخاست و به عضویت شورای روحانیت آن انتخاب گردید.

جمعیت‌های مؤتلفه اسلامی، سازمانی بود كه از درون مبارزات انجمن‌های ایالتی و ولایتی برخاست و مدیریت مبارزه را تا سال ۱۳۵۰، به عهده داشت. او در برگزاری راهپیمایی‌های عظیم چهارم شوال و تاسوعا و عاشورا و ۲۸ صفر سال ۱۳۵۷ نقشی مؤثر داشت. سخنرانی‌های پرشور آیت‌الله بهشتی مخصوصاً در روز ۱۶ شهریور در مسجد صاحب‌الزمان«عج»‌ تحرك فراوانی به مردم داد. هنگامی كه امام در پاریس بودند، برای تبادل‌نظر با امام(ره) به آنجا رفت و سپس به فرمان امام(ره) به عضویت شورای انقلاب اسلامی ایران برگزیده شد. نقش مؤثر و رهبری‌كننده ایشان در آن زمان كاملاً محسوس بود.

شهید آیت‌الله بهشتی هنگام شهادت علاوه بر رهبریت حزب جمهوری اسلامی و عضویت شورای انقلاب اسلامی، رئیس دیوان عالی كشور نیز بود.

از جمله آثار و تألیفات شهید مظلوم دكتر بهشتی، خدا از دیدگاه قرآن، نماز چیست؟، بانكداری و قوانین مالی در اسلام، یك قشر جدید در جامعه، روحانیت در اسلام و در میان مسلمین، مبارز پیروز، شناخت دین، نقش ایمان در زندگی انسان و … است.

  دكتر بهشتی از چهره‌های درخشان فكری و سیاسی بود كه انقلاب اسلامی را به تاریخ اسلام هدیه كرده است. بینش سیاسی نیرومند او موانع را تشخیص می‌داد و برای رفع آن اقدمات لازم را به عمل می‌آورد. آگاهی سیاسی او عظیم و گسترده بود. او انگیزه‌های محوری و اصلی آن سوی موضع‌گیری‌های نفاق‌آمیز گروهك‌ها را به سرعت تشخیص می‌داد و برای خنثی‌ساختن آن‌ها پیش‌قدم می‌شد. در یك كلام می‌توان گفت، منطق او خیلی قوی و برنده بود و به كنه مسائل آگاه بود و مسائل را خوب تحلیل می‌كرد و به طور مستدل راه‌حل‌ها را به یاران پیشنهاد می‌كرد. تدبیر و تدبّر یكی از ویژگی‌های دیگر او بود.

شهید بهشتی در به راه انداختن جریان‌های اصیل اسلامی پیشتاز بود. تا پیرزوی انقلاب، او در تحقق خواست‌های امام و خنثی ساختن مانورهای سازشگرانه لیبرال‌ها نقش اصلی را ایفا می‌كرد. وی خطاب به روشنفكران وابسته و لیبرال‌ها نهیب می‌زد كه «انقلاب اسلامی ما متولیانی این چنین نیاز ندارد.»

شهید مظلوم، نقش مهمی در تأسیس مجلس خبرگان و حفظ اصالت آن داشت. او اصرار می‌ورزید كه باید ملت به كسانی رأی دهند كه سوابق آنها نشانگر باور اسلام انقلابی باشد.

اندیشه سیاسی و اجتماعی شهید مظلوم ناشی از ایدئولوژی اسلامی و برداشت صحیح او از تعالیم اسلام بود، او را باید یك عالم اسلام‌شناس و یك مصلح روحانی دانست كه به شیوه صد درصد اسلامی بدون دنباله‌روی از غرب یا التقاط میان اسلام و شیوه‌های غربی، طالب اصلاح جامعه بود. او می‌اندیشید كه اسلام هم دین است و هم دولت، هم ایدئولوژی است و هم نظامی حكومتی.

پس از قیام امام خمینی(ره) مبارزات عقیدتی و سیاسی شهید بهشتی به طور رسمی و به صورت سازمان‌یافته، با تكیه بر رهبری امام كه خود نیز تربیت یافتة مكتب او بود، در ابعاد گوناگون آغازشد. مبارزات عقیدتی وی بر این اساس بود كه در مجامع روشنفكران راجع به مسائل اسلامی، آرا و نظرات نوینی اظهار می‌كرد كه با طرز تفكر قشریون سنتی وفق نمی‌داد و لهذا برخی از آنان با وی به نزاع می‌پرداختند و بیش از همه یاران امام و انقلاب او را هدف تیرهای تهمت و افترا قرار می‌دادند و از سوی دیگر، آماج تیرهای سهمگین وابستگان به شرق و التقاطیون ماتریالیست و منافقان چندین چهره قرار گرفت كه سرانجام در ۷ تیر به صورت انفجار عقده‌ها و احقاد جاهلی بروز كرد.

بهشتی مردی بسیار تیزهوش و كاردان و مدبّر و خونسرد و بردبار بود و بااخلاق خویش و سكوت علی‌وارش درس وارستگی و تهذیب را القا می‌كرد. در تأسیس و سازمان دادن و هماهنگ‌كردن و تأكید بر لزوم تشكیلات مجامع اسلامی مهارت شگرفی داشت، امّا نقش عمده وی جهت دادن این مجامع به اسلام راستین انقلابی و هدایت آنها، در كانال واقعی و صراط مستقیم و جلوگیری از انحرافات و برداشت‌های غلط و غرب‌گرایی و شرق‌زدگی قشر روشنفكر بود.

 رابطه و سابقه او با امام خمینی(ره) و اعتماد كامل امام(ره) به وی، شهید بهشتی را در سال‌های مبارزه به صورت یكی از صاحبان سر ّامام و رازدار انقلاب درآورده بود و نقش خود را در این رهگذر به خوبی ایفا می‌كرد. بویژه در كارهای انقلابی، مانند اعتصاب‌ها، را‌هپیمایی‌ها، نوشتن اعلامیه‌ها، جبهه‌گیری‌ها و برخوردها صاحب‌نظر و قطب ارشاد و مرجع و تصمیم‌گیرنده بود. وی در انجام كارهای حساس، همواره از دوستان نزدیك و باوفای خویش مدد می‌گرفت و این جهات بود كه، دشمنان انقلاب اسلامی سرانجام حزب جمهوری را مورد هدف قرار دادند، و اولین هدفشان از میان برداشتن رهبر حزب بود.

منبع www.iqna.ir

 
همچنین بخوانید
ویژه های سایت
آخرین مطالب
هدیه ای ماندگار و اصیل


جهت افزایش کیفیت مطالب لطفا دیدگاه خود را در خصوص این مطلب بیان کنید.

( الزامي ) (الزامي)


 1. alibox گفت:

  سلام

  وبلاگ خوبی داری و با انتخاب یک نام خوب میتوانید در لینک باکس علی آمار خود را بالا و بالاتر ببرید.

  برای اینکار به علی باکس رفته و در آنجا کد لینک باکس را در زیر قالب وبلاگ قرار داده و بعد با فرستادن یک نظر میتوانید لینک خود را ثبت کنید.

  مرسی

  علی باکس

 2. غریبه ی آشنا گفت:

  دوست عزیز سلام

  ۷۰ روز مانده تا تولد امام زمان (عج)

  به نیت ظهور آقا تا تولد مولایمان چند صلوات می فرستید

  —————————————————————————————————

  در صورت تمایل قطعه کد زیر را درون وبلاگ خود قرار دهید

  <!– Begin WebGozar.com Poll code –>

  <script type=”text/javascript” language=”javascript” src=”http://www.webgozar.ir/c.aspx?Code=607799&t=poll” ></script>

  <!– End WebGozar.com Poll code –>

  —————————————————————————————————

 3. غریبه ی آشنا گفت:

  یادمان باشد راه دراز است و مقصد بلند!

  یادمان باشد این جاده را چراغ خون شهدا روشن نگاه داشته تا ما به سلامت بگذریم!

  یادمان باشد كه شهدا، تاوان فراموشى خاك را به قیمت نفس‏هایشان پرداختند؛ تا امروز من و تو، بر هم نهیب زنیم كه دارد دیر مى‏شود. باید برخاست و صداى همیشه جارى شهیدان را دریافت كه از مصدر عاشورا، ما را به حضورى پر رونق فرا مى‏خوانند.

 4. www.btma.blogfa.com گفت:

  به ما هم سر بزنيد .
  منتظر نظراتتان هستيم .
  جمعي از طلاب ساوه .